Rene Amable Boucher

Male 1735 - 1812  (77 years)


Personal Information    |    Notes    |    All    |    PDF

  • Name Rene Amable Boucher 
    Born 12 Feb 1735  Kingston, Ontario Find all individuals with events at this location 
    Gender Male 
    Died 31 Aug 1812  Boucherville, Quebec Find all individuals with events at this location 
    Person ID I13865  My Genealogy
    Last Modified 3 Jan 2022 

    Father Francois Pierre Boucher,   b. 9 Jun 1689, Boucherville, Quebec Find all individuals with events at this location,   d. 12 Sep 1767, Boucherville, Quebec Find all individuals with events at this location  (Age 78 years) 
    Relationship natural 
    Mother Marguerite Raimbault,   b. 26 Mar 1711, Montreal, Quebec Find all individuals with events at this location,   d. 20 Dec 1781, Montreal, Quebec Find all individuals with events at this location  (Age 70 years) 
    Relationship natural 
    Married 14 Sep 1731  Montreal, Quebec Find all individuals with events at this location 
    Family ID F5250  Group Sheet  |  Family Chart

    Family Madeleine Raimbault De Saint Blain 
    Married 6 Jun 1770  Montreal, Quebec Find all individuals with events at this location 
    Children 
     1. Pierre Boucher,   b. 24 Oct 1780, Boucherville, Quebec Find all individuals with events at this location,   d. 1857  (Age 76 years)  [natural]
    Last Modified 3 Jan 2022 
    Family ID F5580  Group Sheet  |  Family Chart

  • Notes 
    • - Text on an Ontario Provincial Plaque: Rene Amable Boucher was born at Fort Frontenac (Kingston) where his father, an officer with the French colonial regular troops, was stationed. Rene Amable also chose a military career and served in the Seven Years War with the French defenders of Canada. During the American Revolution, he was captain of a volunteer company of French Canadian militia and fought with the British under General John Burgoyne. In Quebec, and later in Lower Canada, Boucher sat on the legislative council; he also served as a magistrate of the Mecklenberg (later Midland) District of Upper Canada. From 1782, until his death he devoted much time and energy to managing and developing his seigneury of Boucherville, a community of more than 2,000 inhabitants located near Montreal.

      - BOUCHER DE BOUCHERVILLE, RENE AMABLE, army and militia officer, seigneur, office holder, and politician; b. 12 Feb. 1735 at Fort Frontenac (Kingston, Ont.), son of Pierre Boucher de Boucherville, an officer in the colonial regular troops, and Marguerite Raimbault; d. 31 Aug. 1812 in Boucherville, Lower Canada.

      Following his father’s example Rene Amable Boucher de Boucherville chose a military career. As a cadet in the colonial regular troops, during May 1754 he participated in a reconnaissance mission led by Joseph Coulon* de Villiers de Jumonville near Fort Duquesne (Pittsburgh, Pa). Jumonville’s force was attacked and scattered by a detachment of the Virginia militia under George Washington. Boucher de Boucherville was taken prisoner and sent to Virginia. He regained his freedom after Louis Coulon de Villiers’s victory at Fort Necessity (near Farmington, Pa) in July 1754. Promoted second ensign in 1755, he acquired the rank of ensign on the active list two years later. François de Levis entrusted him in July 1757 with a reconnaissance mission on the north shore of Lac Saint-Sacrement (Lake George, N.Y.). In September 1759 he took part in the battle on the Plains of Abraham and was seriously wounded. He was captured by the British forces and sent to England; an exchange of prisoners enabled him to go to France, where he remained until his return to the province of Quebec after the Treaty of Paris was signed in 1763.

      Upon his father’s death in 1767 Rene Amable inherited a quarter of the seigneury of Boucherville. Having obtained a dispensation for consanguinity, on 6 June 1770 he married 17-year-old Madeleine Raimbault de Saint-Blaint in Montreal. The marriage contract acknowledged community of property and accorded the bride a jointure of 3,000s. The couple went to live at Boucherville, where their eleven children were born; only Madeleine Charlotte, Pierre Amable, Charles Marie and Thomas Rene Vercheres reached adulthood.

      At the time of the American invasion of the province [see Benedict Arnold; Richard Montgomery*], Boucher de Boucherville made an open display of his loyalty to the crown. In July 1776 he commanded a reconnaissance patrol that pushed as far as Crown Point, N.Y., and the following year he served as a captain under the command of John Burgoyne. Boucher de Boucherville later claimed that he had been a faithful royalist throughout the invasion and had risked his life, leaving his family and abandoning his own interests to serve the king. He hoped to be rewarded for his support.

      The colonial administration was slow in meeting Boucher de Boucherville’s expectations. In 1784 Governor Haldimand recommended him for the seat in the Legislative Council that had been left vacant by the death of Luc de La Corne. The following year he was appointed overseer of highways for the district of Montreal by Lieutenant Governor Henry Hope, and in 1786 he finally received a place on the Legislative Council, which he retained until his death. Boucher de Boucherville made it a point of honour to attend all meetings of the council and proved a tenacious defender of the régime instituted under the Quebec Act.

      Like the majority of Canadian seigneurs Boucher de Boucherville was opposed to the constitutional reform desired by the Canadian petite bourgeoisie and the British merchants. To counteract the burgeoning reform movement, the seigneurs setup a committee whose principal members were Rene Ovide Hertel de Rouville, Joseph Dominique Emmanuel Le Moyne de Longueuil, François Marie Picote de Belestre, and Pierre-Amable De Bonne and his brother-in-law, Michel-Eustache Gaspard Alain Chartier de Lotbiniere. In a petition of December 1784, which bore the signatures of most of the seigneurs and co-seigneurs from the south shore of Montreal, among them Boucher de Boucherville, this committee expressed its disagreement with the proposals for reform. Because he derived a large income from seigneurial dues, he shared the fears of the Canadian seigneurs at the rise of the British merchant class, one of whose aims was to call in question the seigneurial system.

      After the Americans had withdrawn, Boucher de Boucherville had in fact devoted himself to managing his seigneury. In 1782 he bought his brothers’ and sisters’ rights of succession to it, paying each of them 2,700 livres. Eager to improve the roads on his property, Boucher de Boucherville took advantage of his position as overseer of highways to have various roadworks done in the period 1786-98. In 1810 the seigneury had more than 2,250 inhabitants. The village of Boucherville had a church built from Pierre Conefroy’s plans, a presbytery, a chapel, a boys’ school, and a convent run by the nuns of the Congregation of Notre Dame. This village in the Montreal region enjoyed a reputation as a centre of Canadian social life. Indeed, the small community of Boucherville included several families descended from the nobility or from the élite of the colony who, because of their style of life and degree of wealth, lived apart from the local population.

      In 1806, pleading advanced age, Rene Amable Boucher de Boucherville had resigned as overseer of highways in favour of his son-in-law, Louis Rene Chaussegros de Lery. He continued, however, to serve as colonel in the militia, a rank he had acquired in 1790. He died on 31 Aug. 1812 and his funeral was held in the parish church, where he was buried on 2 September.