Pierre Boucher

Male 1780 - 1857  (76 years)


Generations:      Standard    |    Vertical    |    Compact    |    Box    |    Text    |    Ahnentafel    |    Fan Chart    |    Media    |    PDF

Generation: 1

  1. 1.  Pierre Boucher was born on 24 Oct 1780 in Boucherville, Quebec (son of Rene Amable Boucher and Madeleine Raimbault De Saint Blain); died in 1857.

    Notes:

    - Last siegneur of Boucherville.

    Family/Spouse: Marguerite Sabrevois De Bleury. [Group Sheet] [Family Chart]

    Children:
    1. Charles Boucher was born on 4 May 1822; died on 10 Sep 1915.

Generation: 2

  1. 2.  Rene Amable Boucher was born on 12 Feb 1735 in Kingston, Ontario (son of Francois Pierre Boucher and Marguerite Raimbault); died on 31 Aug 1812 in Boucherville, Quebec.

    Notes:

    - Text on an Ontario Provincial Plaque: Rene Amable Boucher was born at Fort Frontenac (Kingston) where his father, an officer with the French colonial regular troops, was stationed. Rene Amable also chose a military career and served in the Seven Years War with the French defenders of Canada. During the American Revolution, he was captain of a volunteer company of French Canadian militia and fought with the British under General John Burgoyne. In Quebec, and later in Lower Canada, Boucher sat on the legislative council; he also served as a magistrate of the Mecklenberg (later Midland) District of Upper Canada. From 1782, until his death he devoted much time and energy to managing and developing his seigneury of Boucherville, a community of more than 2,000 inhabitants located near Montreal.

    - BOUCHER DE BOUCHERVILLE, RENE AMABLE, army and militia officer, seigneur, office holder, and politician; b. 12 Feb. 1735 at Fort Frontenac (Kingston, Ont.), son of Pierre Boucher de Boucherville, an officer in the colonial regular troops, and Marguerite Raimbault; d. 31 Aug. 1812 in Boucherville, Lower Canada.

    Following his father’s example Rene Amable Boucher de Boucherville chose a military career. As a cadet in the colonial regular troops, during May 1754 he participated in a reconnaissance mission led by Joseph Coulon* de Villiers de Jumonville near Fort Duquesne (Pittsburgh, Pa). Jumonville’s force was attacked and scattered by a detachment of the Virginia militia under George Washington. Boucher de Boucherville was taken prisoner and sent to Virginia. He regained his freedom after Louis Coulon de Villiers’s victory at Fort Necessity (near Farmington, Pa) in July 1754. Promoted second ensign in 1755, he acquired the rank of ensign on the active list two years later. François de Levis entrusted him in July 1757 with a reconnaissance mission on the north shore of Lac Saint-Sacrement (Lake George, N.Y.). In September 1759 he took part in the battle on the Plains of Abraham and was seriously wounded. He was captured by the British forces and sent to England; an exchange of prisoners enabled him to go to France, where he remained until his return to the province of Quebec after the Treaty of Paris was signed in 1763.

    Upon his father’s death in 1767 Rene Amable inherited a quarter of the seigneury of Boucherville. Having obtained a dispensation for consanguinity, on 6 June 1770 he married 17-year-old Madeleine Raimbault de Saint-Blaint in Montreal. The marriage contract acknowledged community of property and accorded the bride a jointure of 3,000s. The couple went to live at Boucherville, where their eleven children were born; only Madeleine Charlotte, Pierre Amable, Charles Marie and Thomas Rene Vercheres reached adulthood.

    At the time of the American invasion of the province [see Benedict Arnold; Richard Montgomery*], Boucher de Boucherville made an open display of his loyalty to the crown. In July 1776 he commanded a reconnaissance patrol that pushed as far as Crown Point, N.Y., and the following year he served as a captain under the command of John Burgoyne. Boucher de Boucherville later claimed that he had been a faithful royalist throughout the invasion and had risked his life, leaving his family and abandoning his own interests to serve the king. He hoped to be rewarded for his support.

    The colonial administration was slow in meeting Boucher de Boucherville’s expectations. In 1784 Governor Haldimand recommended him for the seat in the Legislative Council that had been left vacant by the death of Luc de La Corne. The following year he was appointed overseer of highways for the district of Montreal by Lieutenant Governor Henry Hope, and in 1786 he finally received a place on the Legislative Council, which he retained until his death. Boucher de Boucherville made it a point of honour to attend all meetings of the council and proved a tenacious defender of the régime instituted under the Quebec Act.

    Like the majority of Canadian seigneurs Boucher de Boucherville was opposed to the constitutional reform desired by the Canadian petite bourgeoisie and the British merchants. To counteract the burgeoning reform movement, the seigneurs setup a committee whose principal members were Rene Ovide Hertel de Rouville, Joseph Dominique Emmanuel Le Moyne de Longueuil, François Marie Picote de Belestre, and Pierre-Amable De Bonne and his brother-in-law, Michel-Eustache Gaspard Alain Chartier de Lotbiniere. In a petition of December 1784, which bore the signatures of most of the seigneurs and co-seigneurs from the south shore of Montreal, among them Boucher de Boucherville, this committee expressed its disagreement with the proposals for reform. Because he derived a large income from seigneurial dues, he shared the fears of the Canadian seigneurs at the rise of the British merchant class, one of whose aims was to call in question the seigneurial system.

    After the Americans had withdrawn, Boucher de Boucherville had in fact devoted himself to managing his seigneury. In 1782 he bought his brothers’ and sisters’ rights of succession to it, paying each of them 2,700 livres. Eager to improve the roads on his property, Boucher de Boucherville took advantage of his position as overseer of highways to have various roadworks done in the period 1786-98. In 1810 the seigneury had more than 2,250 inhabitants. The village of Boucherville had a church built from Pierre Conefroy’s plans, a presbytery, a chapel, a boys’ school, and a convent run by the nuns of the Congregation of Notre Dame. This village in the Montreal region enjoyed a reputation as a centre of Canadian social life. Indeed, the small community of Boucherville included several families descended from the nobility or from the élite of the colony who, because of their style of life and degree of wealth, lived apart from the local population.

    In 1806, pleading advanced age, Rene Amable Boucher de Boucherville had resigned as overseer of highways in favour of his son-in-law, Louis Rene Chaussegros de Lery. He continued, however, to serve as colonel in the militia, a rank he had acquired in 1790. He died on 31 Aug. 1812 and his funeral was held in the parish church, where he was buried on 2 September.

    Rene married Madeleine Raimbault De Saint Blain on 6 Jun 1770 in Montreal, Quebec. [Group Sheet] [Family Chart]


  2. 3.  Madeleine Raimbault De Saint Blain
    Children:
    1. 1. Pierre Boucher was born on 24 Oct 1780 in Boucherville, Quebec; died in 1857.


Generation: 3

  1. 4.  Francois Pierre Boucher was born on 9 Jun 1689 in Boucherville, Quebec (son of Pierre Boucher and Charlotte Denys de la Trinite); died on 12 Sep 1767 in Boucherville, Quebec.

    Notes:

    - Pierre Boucher de Boucherville (La Broquerie) b. June 9, 1689 at Boucherville, son of Pierre Boucher de Boucherville and CharlotteDenys de La Trinite, d. September 1767 in the seigneury of Boucherville, of which he had been joint seigneur; buried Sept. 12, 1767 at Boucherville.
    Following family tradition, Pierre Boucher de Boucherville had a military career. His grandfather, Pierre Boucher, had been a soldier and his father and several of his uncles were officers in the colonial regular troops. His career can easily be reconstructed by means of a report he wrote in 1748 for the minister of Marine, Maurepas, with a view to obtaining a promotion.
    He joined the colonial regular troops in 1702 as a cadet, and in 1707 he was sent to Detroit to serve under Lamothe Cadillac. After returning from Detroit in 1710 he was appointed intelligence agent to the commandant of the garrison at Sault-Saint-Louis (Caughnawaga, Quebec.) Later he carried out several different missions, some of which were normally reserved for officers whereas he was only a cadet. On at least one occasion he acted as peacemaker with the Indians.
    In 1720 he went to France; he returned to the colony the following year with the rank of ensign and a post as commandant of the Iles de la Madeleine, where he served for two years. In 1724 he was sent to Lake Champlain at the head of a detachment in order to prevent smuggling there.
    In 1727, when it was decided to establish a post among the Sioux, he was chosen second in command under his uncle, Rene Boucher de La Perriere, who led the expedition. They reached Lake Pepin (Wis.-Minn.) around the end of the summer and there they set up Fort Beauharnois. The following year, on his way to Montréal, he stopped at Michilimackinac, where he joined Constant Le Marchand de Lignery's expedition against the Foxes. After this unsuccessful campaign he returned to Fort Beauharnois, where he assumed command in place of his uncle, who had had to return to Montreal because of illness.
    But in September 1728, on the advice of Lignery, who feared an attack by the Foxes, Boucherville left the fort by means of the Mississippi, which he believed the least dangerous route. He was nevertheless attacked, and was a prisoner of the Kickapoos and Mascoutens for over five months. He took advantage of his forced stay among these Indians to make friends with them; he offered to try to make peace with the Illinois for them and during the winter succeeded in concluding a treaty embracing the three tribes. According to Maximilien Bibaud, he left an account of his stay in the Sioux country, "Relation des aventures de M. de Boucherville a son retour des Sioux en 1728 et 1729, suivie de observations sur les murs des sauvages," but thewhereabouts of this manuscript is not known.
    After returning to Montreal, probably during the summer of 1729, he was married there on Sept. 14, 1731 to Marguerite, Pierre Raimbault's daughter, by whom he had six children. In 1732 he obtained permission from the minister of Marine to go to France on private business, and in 1734 he was appointed to Fort Frontenac (Kingston, Ont.) The following year he was sent to Fort Niagara (near Youngstown, N.Y.), and in 1736, when the commandant of the fort, Nicolas Blaise Des Bergeres de Rigauville, was relieved of his post, Pierre replaced him. That same year he was appointed a lieutenant in the colonial regular troops. He served as commandant at Niagara for three years, then returned to Montreal. In 1745 he received command of Fort Chambly, and the following year he was sent to Fort Saint-Frederic (Crown Point, N.Y.), where he served as lieutenant and interpreter. He did garrison duty in Montreal again in 1748, and was appointed captain in March 1749.
    On Jan. 1, 1758, after 56 years in the colonial regular troops, he was retired with a pension and received the cross of the order of Saint-Louis in recognition of his services. He remained in Canada after the conquest (by Britain in 1760.) A note in his military record dated Sept. 25, 1766 mentions that his advanced age and infirmities had not permitted him to return to France and that from 1760 on he had not received the pension of 540 livres granted him in 1758.
    He died in 1767 in the seigneury of Boucherville, of which he had been joint seigneur.

    Francois married Marguerite Raimbault on 14 Sep 1731 in Montreal, Quebec. Marguerite (daughter of Pierre Raimbault and Louise Nafechou) was born on 26 Mar 1711 in Montreal, Quebec; died on 20 Dec 1781 in Montreal, Quebec. [Group Sheet] [Family Chart]


  2. 5.  Marguerite Raimbault was born on 26 Mar 1711 in Montreal, Quebec (daughter of Pierre Raimbault and Louise Nafechou); died on 20 Dec 1781 in Montreal, Quebec.

    Notes:

    Pierre Boucher de Boucherville (La Broquerie) b. June 9, 1689 at Boucherville, son of Pierre Boucher de Boucherville and Charlotte Denys de La Trinité, d. September 1767 in the seigneury of Boucherville, of which he had been joint seigneur; buried Sept. 12, 1767 at Boucherville.
    Following family tradition, Pierre Boucher de Boucherville had a military career. His grandfather, Pierre Boucher, had been a soldier and his father and several of his uncles were officers in the colonial regular troops. His career can easily be reconstructed by means of a report he wrote in 1748 for the minister of Marine, Maurepas, with a view to obtaining a promotion.
    He joined the colonial regular troops in 1702 as a cadet, and in 1707 he was sent to Detroit to serve under Lamothe Cadillac. After returning from Detroit in 1710 he was appointed intelligence agent to the commandant of the garrison at Sault-Saint-Louis (Caughnawaga, Quebec.) Later he carried out several different missions, some of which were normally reserved for officers whereas he was only a cadet. On at least one occasion he acted as peacemaker with the Indians.
    In 1720 he went to France; he returned to the colony the following year with the rank of ensign and a post as commandant of the Îles de la Madeleine, where he served for two years. In 1724 he was sent to Lake Champlain at the head of a detachment in order to prevent smuggling there.
    In 1727, when it was decided to establish a post among the Sioux, he was chosen second in command under his uncle, René Boucher de La Perrière, who led the expedition. They reached Lake Pepin (Wis.-Minn.) around the end of the summer and there they set up Fort Beauharnois. The following year, on his way to Montréal, he stopped at Michilimackinac, where he joined Constant Le Marchand de Lignery's expedition against the Foxes. After this unsuccessful campaign he returned to Fort Beauharnois, where he assumed command in place of his uncle, who had had to return to Montréal because of illness.
    But in September 1728, on the advice of Lignery, who feared an attack by the Foxes, Boucherville left the fort by means of the Mississippi, which he believed the least dangerous route. He was nevertheless attacked, and was a prisoner of the Kickapoos and Mascoutens for over five months. He took advantage of his forced stay among these Indians to make friends with them; he offered to try to make peace with the Illinois for them and during the winter succeeded in concluding a treaty embracing the three tribes. According to Maximilien Bibaud, he left an account of his stay in the Sioux country, "Relation des aventures de M. de Boucherville à son retour des Sioux en 1728 et 1729, suivie de observations sur les murs des sauvages," but thewhereabouts of this manuscript is not known.
    After returning to Montréal, probably during the summer of 1729, he was married there on Sept. 14, 1731 to Marguerite, Pierre Raimbault's daughter, by whom he had six children. In 1732 he obtained permission from the minister of Marine to go to France on private business, and in 1734 he was appointed to Fort Frontenac (Kingston, Ont.) The following year he was sent to Fort Niagara (nearYoungstown, N.Y.), and in 1736, when the commandant of the fort, Nicolas Blaise Des Bergères de Rigauville, was relieved of his post, Pierre replaced him. That same year he was appointed a lieutenant in the colonial regular troops. He served as commandant at Niagara for three years, then returned to Montréal. In 1745 he received command of Fort Chambly, and the following year he was sent to Fort Saint-Frédéric (Crown Point, N.Y.), where he served as lieutenant and interpreter. He did garrison duty in Montréal again in 1748, and was appointed captain in March 1749.
    On Jan. 1, 1758, after 56 years in the colonial regular troops, he was retired with a pension and received the cross of the order of Saint-Louis in recognition of his services. He remained in Canada after the conquest (by Britain in 1760.) A note in his military record dated Sept. 25, 1766 mentions that his advanced age and infirmities had not permitted him to return to France and that from 1760 on he had not received the pension of 540 livres granted him in 1758.
    He died in 1767 in the seigneury of Boucherville, of which he had been joint seigneur.
    Although another reference lists him as a lieutenant in the naval troops, there is no mention of his captaincy of the Ottawa in the battle at Ogdensburg in September, 1760, though this was surely him. There is no other Pierre Boucher of Boucherville, with military service.

    Children:
    1. 2. Rene Amable Boucher was born on 12 Feb 1735 in Kingston, Ontario; died on 31 Aug 1812 in Boucherville, Quebec.


Generation: 4

  1. 8.  Pierre Boucher was born on 18 Aug 1653 in Three Rivers, Quebec (son of Pierre Boucher de Grosbois and Jean Crevier); died on 17 Aug 1740 in Boucherville, Quebec; was buried on 17 Aug 1740 in Boucherville, Quebec.

    Notes:

    - Sieur of Boucherville. Led dthe attack on Wells, Maine

    - Pierre Boucher de Boucherville (1653-1740) sieur de Boucherville, lord de Boucherville, from 1717 to 1740 and lord of Montarville from 1710 to 1740, n. (born) August 18th 1653 at Trois-Rivieres. This birth was not registered at Trois-Rivieres. He married in Quebec, on October 25th 1683 Charlotte Denis, widow of Pierre Dupas, lord Dubrache. She is the daughter of Simon Denis, deceased, and of Francoise Dutartre; marriage contract by Gilles Rageot on October 23, 1683 in Quebec. Charlotte Denis born and baptized in Quebec, on August 30, 1663 was buried June 7, 1740 in Boucherville. Pierre Boucher de Boucherville is buried in the church of Boucherville, on August 17, 1740. He survived his wife by two months. They had twelve children.

    Pierre married Charlotte Denys de la Trinite on 25 Oct 1683 in Quebec. Charlotte (daughter of Sieur Simon Denis de la Trinite and Francoise De Tartre) was born on 30 Aug 1663 in Tours, France; was christened in 1663; died on 6 Jun 1740 in Chambly, Quebec; was buried in Riviere Ouelle, Quebec. [Group Sheet] [Family Chart]


  2. 9.  Charlotte Denys de la Trinite was born on 30 Aug 1663 in Tours, France; was christened in 1663 (daughter of Sieur Simon Denis de la Trinite and Francoise De Tartre); died on 6 Jun 1740 in Chambly, Quebec; was buried in Riviere Ouelle, Quebec.
    Children:
    1. Joseph Boucher de la Broquerie was born on 22 Jul 1701 in Boucherville, Quebec; died on 28 Feb 1762 in Boucherville, Quebec.
    2. 4. Francois Pierre Boucher was born on 9 Jun 1689 in Boucherville, Quebec; died on 12 Sep 1767 in Boucherville, Quebec.
    3. Rene Boucher was born on 16 May 1699 in Boucherville, Quebec; died on 12 Apr 1773 in Boucherville, Quebec.
    4. Marie Antoinette Boucher was born on 3 Aug 1684 in Montreal, Quebec; was christened on 11 Aug 1684 in Montreal, Quebec; died on 31 Jul 1757 in Hotel Dieu, Montreal, Quebec.
    5. Charles Boucher was born on 19 Apr 1704 in Boucherville, Quebec; died on 3 Jun 1784 in Beauport, Quebec.
    6. Marie Louise Boucher was born on 15 Nov 1702 in Boucherville, Quebec; died on 4 Sep 1788 in Montreal, Quebec.
    7. Marie Madaleine Charlotte Boucher was born on 5 Nov 1686 in Boucherville, Quebec; died on 28 Apr 1730 in Quebec City.
    8. Claire Francoise Boucher was born on 13 Apr 1705 in Boucherville, Quebec; died on 19 Jun 1787 in Quebec.
    9. Angelique Boucher was born on 22 Jul 1697 in Boucherville, Quebec; died in in Montreal, Quebec.
    10. Marie Jeanne Boucher was born on 14 Aug 1691 in Boucherville, Quebec; died on 27 Dec 1692 in Boucherville, Quebec.
    11. Jacques Denys Boucher
    12. Marie Anne Boucher was born in in Boucherville, Quebec; died on 22 Aug 1722 in Boucherville, Quebec.

  3. 10.  Pierre Raimbault was born in 1671; was christened on 18 Oct 1671 in Montreal, Quebec; was buried in 1729 in Quebec.

    Pierre married Louise Nafechou. Louise (daughter of Isaac Naffrechou and Catherine Leloup) was born on 2 Nov 1677 in Montreal, Quebec; was christened on 22 Nov 1677 in Montreal, Quebec; died in in Quebec; was buried in Quebec. [Group Sheet] [Family Chart]


  4. 11.  Louise Nafechou was born on 2 Nov 1677 in Montreal, Quebec; was christened on 22 Nov 1677 in Montreal, Quebec (daughter of Isaac Naffrechou and Catherine Leloup); died in in Quebec; was buried in Quebec.
    Children:
    1. 5. Marguerite Raimbault was born on 26 Mar 1711 in Montreal, Quebec; died on 20 Dec 1781 in Montreal, Quebec.